W związku z sytuacją epidemiologiczną w roku akademickim 2019/2020 wpięte do pracy dyplomowej oświadczenie promotora oraz raport z badania antyplagiatowego może mieć formę skanu lub oryginału

Sprawozdanie z konferencji Wyzwania pediatrii XXI wieku 1 czerwca 2013

Widzę, słyszę, czuję...ale nie zawsze 2013-06-01.jpeg

Już po raz dziewiąty Instytut Pielęgniarstwa PMWSZ z Opolu zorganizował z okazji Dnia Dziecka Ogólnopolską Konferencję Naukową poświęconą problemom zdrowotnym najmłodszych. W tym roku tematem wiodącym spotkania były zaburzenia funkcjonowania narządów zmysłów u dzieci. Ponad 80 uczestników konferencji, przybyłych z całej Polski miało okazję posłuchać wykładów prezentowanych przez specjalistów zajmujących się tą, jakże ważną tematyką. Wśród uczestników spotkania byli pediatrzy, neonatolodzy, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci, pracownicy poradni psychologiczno - pedagogicznych. 

Sponsorem tegorocznej Konferencji było Towarzystwo Ubezpieczeniowe PZU SA oraz Firmy: POLOPTYK, Nestle, Nutrition, VITIS Pharma.

Ogromne wrażenie na przybyłych wywarł dr hab. n. med. Wojciech Korlacki - specjalista z zakresu chirurgii dziecięcej z Zabrza, który przedstawił osiągnięcia swoje i swoich kolegów w zakresie videochirurgii - metody, która także w Polsce od kilku już lat jest stosowana z ogromnym powodzeniem; metody dzięki której noworodki ważące zaledwie 3 kg mogą przechodzić bardzo skomplikowane operacje w sposób małoinwazyjny, co wywiera ogromny wpływ na przebieg okresu pooperacyjnego. 

Uczestnicy konferencji mięli także okazję wysłuchać wykładów poświęconych diagnostyce zaburzeń widzenia u najmłodszych. Dr n. med. Beata Kaczmarek z Krakowa oraz mgr Marzena Żółtaniecka z Opola przedstawiły aktualne standardy postępowania w tym zakresie.   

Punktem kulminacyjnym spotkania był wykład dr n. med. Joanny Jutkiewicz- Sypniewskiej,  chirurga dziecięcego z Warszawy, która omawiając bardzo szczegółowo zasady opieki nad dzieckiem z Epidrmolysis bullosa wzbudziła ogromne emocje. Wiedza i doświadczenie Pani Doktor w leczeniu tej, jakże ciężkiej choroby, ułatwi zapewne wielu pracownikom ochrony zdrowia podejmowanie decyzji terapeutycznych wobec "Dzieci Motyli", bo tak nazywane są dzieci chorujące na te chorobę.

Zdaniem Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego  - dr Lucyny Sochockiej - konferencje są z jednej strony okazją do wymiany doświadczeń oraz zaprezentowania osiągnięć, ale także okazją do promocji naszego miasta, które podobnie jak medycyna stale sie rozwija i zaskakuje, oczywiście pozytywnie, tych wszystkich, którzy przyjmują zaproszenie organizatorów i każdego roku dzień 1 czerwca spędzają w Opolu.

Organizatory konferencji serdecznie dziękują wszystkim prelegentom za przyjęcie zaproszenia do wzięcia czynnego udziału w konferencji. 

 

 

 

Licznik wizyt na stronie: 6403
Opublikował: 
Modyfikował:    |  Data modyfikacji: 21-06-2013 14:45

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera