Konferencja Naukowo-Szkoleniowa: "Dietetyka - Najnowsze Trendy i Rekomendacje"

Dietetyka - Najnowsze Trendy i Rekomendacje.png


Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji naukowo-szkoleniowej „Dietetyka – najnowsze trendy i rekomendacje” organizowanej przez Wydział Nauk o Zdrowiu Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w dniu 10 marca 2020 (wtorek).


W ramach konferencji odbędą się wykłady zaproszonych specjalistów, wystąpienia studentów, szkolenia z certyfikatem, prezentacja firm i instytucji związanych z szeroko pojętym tematem odżywiania człowieka i dietoterapii różnych schorzeń.


PDFHarmonogram Konferencji: "Dietetyka - Najnowsze Trendy i Rekomendacje"


Wśród zaproszonych gości będą m.in.:

mgr Iwona Kibil
Prowadzi własną praktykę dietetyczną skierowaną głównie do osób na diecie bezmięsnej. Pracuje m.in. z wegańskimi rodzinami, kobietami w ciąży, małymi dziećmi oraz osobami stosującymi dietę roślinną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Jest autorką artykułów, warsztatów i wykładów związanych z różnymi aspektami zdrowotnymi diety roślinnej. Jest autorką książek „Wege. Dieta roślinna w praktyce” i „Wege rodzina. Dieta roślinna w praktyce”. Sama od lat stosuje dietę roślinną opartą na produktach nieprzetworzonych.

dr Magdalena Hurkacz
Katedra i Zakład Farmakologii Klinicznej, Wydział Farmaceutyczny, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, wykładowca, naukowiec specjalizujący się w farmakogenetyce, interakcji leków z suplementami diety i żywnością, autorka wielu publikacji naukowych

dr Katarzyna Kowalcze
Instytut Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, edukator diabetologiczny, dietetyk kliniczny, autor wielu broszur o tematyce prozdrowotnej.

dr Anna Januszewicz
psycholog, specjalista psychodietetyki, założycielka Instytutu Psychodietetyki we Wrocławiu naukowiec, wykładowca i kierownik studiów na kierunku Psychodietetyka, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu, Specjalizuje się w psychodietetycznym podejściu do sfery odżywiania, zaburzeniach odżywiania u młodzieży, wykorzystuje techniki behawioralno-poznawcze w pracy z pacjentami.

prof. Jarosław Bahiry, lek med.
wykładowca na PMWSZ w Opolu, naukowiec, psychoterapeuta, psycholog, założyciel ośrodka stacjonarnego do leczenia zaburzeń odżywiania Soteria AnaMija w Zawadzie koło Opola


Szkolenia specjalistyczne z certyfikatem poprowadzą:

dr Katarzyna Kowalcze

  • Tytuł szkolenia: „Fitoterapia i redukcja masy ciała w zaburzeniach gospodarki węglowodanowo-insulinowej” – CASE STUDY (omówienie przypadku)

mgr Iwona Kibil

  • (tytuł szkolenia podamy wkrótce)

dr Anna Januszewicz

  • (tytuł szkolenia podamy wkrótce)

mgr Mateusz Kusztal, dietetyk w Poradni dietetycznej Food Secrets i Instytucie Psychodietetyki we Wrocławiu

  • Tytuł szkolenia: „Edukacja żywieniowa wśród osób cierpiących na zaburzenia odżywiania”

Opłaty:

  • Koszt udziału w konferencji – 50zł (dla studentów i pracowników PMWSZ udział w konferencji jest bezpłatny)
  • Koszt udziału w poszczególnych szkoleniach certyfikowanych – 50zł dla studentów / 80zł dla pozostałych osób

Rejestracja na konferencję i szkolenia

Formularz zgłoszeniowy - Kliknij tutaj!

Rejestracja i przyjmowanie opłat potrwa do 5 marca 2020 r. (czwartek)*

* Na konferencję i szkolenia można się rejestrować razem lub na każde z wydarzeń osobno. Proszę pamiętać, że niektóre szkolenia odbywają się równolegle w tym samym czasie.


Kontakt i informacje:

dr Magdalena Golachowska

  • Tel: +48 511 868 421

PARTNERZY

Partnerzy.png

Licznik wizyt na stronie: 354
Opublikował: Marcin Gajda   |  Data publikacji: 11-02-2020 15:04
Modyfikował: Marcin Gajda   |  Data modyfikacji: 14-02-2020 15:34

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera