W związku z sytuacją epidemiologiczną w roku akademickim 2019/2020 wpięte do pracy dyplomowej oświadczenie promotora oraz raport z badania antyplagiatowego może mieć formę skanu lub oryginału

Pułapki pracy zdalnej

Apliku.pl.png


Zatrudnienie w pracy zdalnej to opcja atrakcyjna, a czasem - jedyna. Na osoby niezdolne podjąć się pracy stacjonarnej z powodu czasu, obowiązków, lokalizacji bądź zdrowia, czekają miriady kuszących ofert... i tyleż samo wnyków, w które można nieroztropnie wpaść. Czego wymagać od oferującego pracę z dala od gmachu firmy, a czego wystrzegać się w ogłoszeniu?


Bez kontaktu z pracodawcą - problem zaufania

„Anonimowość” – na rynku pracy dominantę stanowić będą zlecenia w oparciu o umowy cywilnoprawne, rozliczane drogą elektroniczną i bez styczności z pracodawcą. Bilateralne zaufanie to esencja pracy zdalnej - jako kandydat, powinieneś rozważnie przeanalizować szczegóły oferty oraz informacje, w jakie zaopatruje pracodawca:

  • Dane firmy, pracodawcy - upewnij się, że możesz zweryfikować autentyczność ogłoszeniodawcy. Wyszukaj jego zaplecze medialne: stronę internetową, reklamę, siatkę klientów. Potwierdź również jego status rejestracji podatkowej, np. na podstawie NIP-u. Jeżeli pracę zleca osoba prywatna, zasięgnij opinii na jej temat i zażądaj kontaktu telefonicznego lub bezpośredniego, nim spiszesz umowę.
  • Metoda wypłacania pensji - rozeznaj się w stanowisku innych osób zatrudnionych; w zleceniach wystrzegaj się płacy kumulatywnej, blokowanej minimalnym progiem wynagrodzenia. Chęć pracodawcy do rozliczania się vis a vis może się wydać jawnością intencji, lecz i sugerować działalność paralegalną.
  • Stawki „do uzgodnienia” - zadbaj o klarowne, niezmienne wynagrodzenie za pracę. Zatrudnienie zdalne, bazujące na egzekwowaniu zleceń, często stawia “widełki” w szerokim zakresie płacy. Płynność stawki może implikować niestabilną wypłacalność pracodawcy.
  • Lokalizacja oferty - w przypadku niemożności potwierdzenia danych pracodawcy, zrewiduj miejsce, w którym się ogłosił. Media społecznościowe nie weryfikują rzetelnie autentyczności pracodawcy bądź firmy. Portale pracy, freelancerskie, oficjalne profile agencji pośrednictwa - mogą rzucić światło na historię i uczciwość ogłoszeniodawcy.
  • Możliwość pracy stacjonarnej - ogłoszeniodawca może oferować pracę zdalną w firmie posiadającej swoją placówkę, z kadrą osób zatrudnionych lokalnie. Jeżeli tak jest - stoisz na pewnym gruncie.

Warunki pracy - dodatkowy wkład pieniężny

Każda praca zdalna obligować będzie do stałego dostępu do internetu lub telefonu. Lwia część z nich będzie jednak wymagać zaawansowanych narzędzi pracy - laptopa, komputera, tableta, a nawet specjalistycznych przyrządów mierniczych. Jeżeli nie posiadasz własnych bądź nie jesteś zdecydowany je eksploatować, uczul się na:

  • Zaplecze techniczne - upewnij się, że pracodawca zaopatrzy Cię w warsztat techniczny dostosowany do wykonywanych obowiązków. Jeżeli wymaga od Ciebie jego zakupu z własnego budżetu lub za obiecaną refundacją kosztów - przemyśl ryzyko.
  • Legalność sprzętu i oprogramowania - dotyczy to przede wszystkim zleceniodawców prywatnych. Pracując poza gmachem firmy, Ty ponosisz odpowiedzialność za wykorzystywane narzędzia - i ich legalność. Zadbaj o bezpieczeństwo prawne w tej materii, jeśli pracodawca zaopatruje Cię w swoje zaplecze.
  • Monitoring czasu pracy - to rzadkość, lecz dla niektórych firm standard. Upewnij się, iż warunki, na jakich pracodawca kontroluje Twoją pracę w przestrzeni prywatnej, są jasne i zgodne z postanowieniami ochrony danych osobowych oraz prawa do prywatności.

Sprawdź więcej porad na temat pracy i rekrutacji, a także aktualne oferty pracy z okolicy na Aplikuj.pl.

Licznik wizyt na stronie: 412
Opublikował: Marcin Gajda   |  Data publikacji: 14-11-2019 13:46
Modyfikował: Marcin Gajda   |  Data modyfikacji: 15-11-2019 07:54

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera