W związku z sytuacją epidemiologiczną w roku akademickim 2019/2020 wpięte do pracy dyplomowej oświadczenie promotora może mieć formę skanu lub oryginału

Szkolenie 18.10.2018

Szkolenie dotyczące aktualnej sytuacji w pielęgniarstwie i położnictwie

18 października z inicjatywy Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Opolu na terenie PMWSZ odbyło się szkolenie dotyczące aktualnej sytuacji w pielęgniarstwie i położnictwie. W spotkaniu uczestnili min.: Wicewojewoda opolski – Violetta Porowska, dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia – Robert Bryk oraz prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – Zofia Małas.

Wicewojewoda opolski, pani Violetta Porowska złożyła najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich Pracowników Służby Zdrowia z okazji przypadającego w dniu 18 października Dnia Św. Łukasza, Patrona Służby Zdrowia. Podziękowała za zaangażowanie, profesjonalizm a przede wszystkim za ogromne serce z jakim codziennie podchodzą do pacjentów, podkreśliła również, że ochrona zdrowia i życia ludzkiego to misja, wymagająca wielu poświęceń i ogromnej odpowiedzialności.  

Następnie, pani Sabina Wiatkowska, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Opolu, poinformowała o powołaniu konsultanta w nowej dziedzinie pielęgniarstwa. Wojewoda Opolski powołał panią Barbarę Wangert do pełnienia funkcji Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej województwa opolskiego od dnia 1 października 2018 r. Nowo powołanej Pani Konsultant złożono serdeczne gratulacje wraz z życzeniami sukcesów w pełnieniu nowej i odpowiedzialnej funkcji.  

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, pani Zofia Małas przedstawiła najważniejsze informacje na temat aktualnej sytuacja pielęgniarek i położnych w Polsce. Na początek podniesiona została kwestia drastycznego braku pielęgniarek w systemie. Na potwierdzenie Pani Prezes przedstawiła statystyki i analizy braków kadrowych oraz niepokojące prognozy. Wynika z nich, że posiadamy najniższy z krajów OECD wskaźnik pielęgniarek, położnych na tysiąc mieszkańców (czyli 5,2), który średnio w krajach europejskich jest prawie dwukrotnie wyższy (to jest 9,4). Również średnia wieku naszych zawodów to już 51 lat i ciągle rośnie. Pani Zofia Małas opowiedziała również o zarobkach pielęgniarek, a także jak istotne jest określenie liczby pielęgniarek i położnych oraz ich kwalifikacji w poszczególnych zakresach świadczeń.

Pracownicy Wydziału Nauk Medycznych naszej Uczelni wzięli czynny udział w spotkaniu: dr Edyta Kędra, dr Ewa Tobor oraz dr Anna Jenczura wygłosiły interesujące wykłady, w których poruszono istotne problemy dotyczące zawodowego zagrożenia zdrowia pielęgniarek i położnych, zarówno te biologiczne, jak i psychospołeczne.   

Sporządziła: mgr Elżbieta Szlenk-Czyczerska

 

 

Licznik wizyt na stronie: 1148
Opublikował: Ewa Kubacka   |  Data publikacji: 29-10-2018 11:28
Modyfikował: Ewa Kubacka   |  Data modyfikacji: 29-10-2018 11:34

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera