W związku z sytuacją epidemiologiczną w roku akademickim 2019/2020 wpięte do pracy dyplomowej oświadczenie promotora może mieć formę skanu lub oryginału

„Wolontarystyczny Rok Socjalny”

FSJ.png
 

Internationale Jugendgemeinschsaftsdienst (ijgd) organizuje od kilku lat program wolontariatu długoterminowego „Wolontarystyczny Rok Socjalny” w obszarze pracy socjalnej i pedagogiki w Niemczech. Projekt skierowany jest dla pełnoletnich osób uczących się, studentów lub absolwentów od 18 do 26 roku życia, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje, poznać nowe instrumenty i metody pracy, pozyskać międzynarodowe doświadczenie zawodowe oraz podnieść swoje kompetencje językowe. Ważnym elementem projektu jest wzbogacenie kompetencji zawodowych i wzmocnienie szans młodych ludzi na rynku pracy w Polsce.


Krótko o szczegółach:

 • Program rozpoczyna się każdego roku 1 sierpnia lub 1 września i trwa 12 miesięcy z możliwością przedłużenia umowy o dodatkowe pół roku. Uczestnicy przez rok pracują w pełnym wymiarze czasu pracy (tj 38,5h tygodniowo) w organizacjach socjalnych m.in warsztaty dla osób z niepełnosprawnością, przedszkola i szkoły integracyjne, centra dla seniorów, dzienne domy pomocy społecznej.
   
 • Główne zadania wolontariuszy to pomoc w organizowaniu czasu wolnego, wspieranie podopiecznych w codziennych czynnościach, pośredniczenie między podopiecznym a opiekunem grupy. Wolontariusze maja możliwość wnoszenia i realizowania własnych pomysłów i projektów w organizacjach.
   
 • Koordynator projektu jest w stałym kontakcie z wolontariuszami, szczególnie na początku wskazuje i informuje o niezbędnych formalnościach, możliwościach odbywania kursu językowego, miejscach do spędzania czasu wolnego, wspiera podczas chwilowych kryzysów itd.
   
 • Dodatkowo wolontariusze otrzymują comiesięczne wynagrodzenie (kieszonkowe - 165€ oraz pieniądze na wyżywienie - 241€), mają zagwarantowane zakwaterowanie, są ubezpieczeni społecznie i zdrowotnie, mają prawo do min. 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku.
   
 • Ważnym elementem programu jest możliwość odbycia pięciu tygodniowych seminariów tematycznych, podnoszących wiedzę i kwalifikacje wolontariuszy. Seminaria są całkowicie bezpłatne i organizowane przez ijgd.
   
 • Uczestnicy na zakończenie wolontariatu otrzymują od organizacji świadectwo pracy w j. niemieckim, które może przyczynić się do znalezienia ciekawej oferty pracy po powrocie do Polski.


PDFInformacja o programie FSJ.pdf

PDFFSJ - Ulotka informacyjna.pdf


Zapraszam do przeczytania artykułu o udziale w programie, który napisały uczestniczki programu: www.eurodesk.pl/inspiracje/pomagajac-innym-przekraczaja-wlasne-bariery


Kontakt do koordynatora:

 • Monika Chypcińska
 • E-Mail:
 • Tel.: +49 5121 20 661 38
Licznik wizyt na stronie: 1303
Opublikował: Marcin Gajda   |  Data publikacji: 28-02-2018 11:43
Modyfikował: Marcin Gajda   |  Data modyfikacji: 01-03-2018 08:14

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera