"Moje zdrowie, moje życie"

„Moje zdrowie, moje życie”

W dniu 28 października 2017 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Moje zdrowie, moje życie”, propagujące aktywne życie dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1.

Tematem wiodącym tego spotkania była aktywność fizyczna tych, którzy żyją z cukrzycą typu 1 i każdego dnia pokonują różnego rodzaju trudności, aby móc cieszyć się życiem, mimo choroby. Jednym z prelegentów był mgr Dawid Rzeźnik - trener, który w sposób zrozumiały dla wszystkich omówił zagadnienia dotyczące roli wysiłku fizycznego w osiąganiu normoglikemii ale, przede wszystkim utwierdził wszystkich przybyłych na spotkanie, że cukrzyca nie jest ograniczeniem dla aktywności fizycznej, że nie przeszkadza w realizacji pasji, jaką może być np. trening siłowy. Pan Dawid wyjaśnił, dlaczego aktywność fizyczna jest tak istotna w życiu każdego człowieka, jaki rodzaj wysiłku może podejmować osoba z cukrzycą, jak wysiłek fizyczny wpływa na stężenie glukozy we krwi oraz wskazał przyczyny hiperglikemii po wysiłku fizycznym. W sposób stanowczy przekazał także informacje na temat tego, kiedy osoba chora na cukrzycę nie powinna ćwiczyć. Jako trener  zapewnił o poczuciu bezpieczeństwa tych, którzy chcieliby zacząć swoją przygodę z treningami w klubach fitness.  

Kolejny wykład zaprezentował lek. med. Sławomir Rak, który szczególną uwagę poświęcił zagadnieniu jakim jest hipoglikemia - stan bardzo niebezpieczny, szczególnie dla dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1. Każda osoba powinna wiedzieć w jaki sposób należy postąpić w przypadku wystąpienia hipoglikemii i kiedy stan ten zaczyna być zagrożeniem dla życia. Doktor Sławomir Rak przedstawił najnowsze systemy monitorowania wahań glikemii i normo glikemii; podkreślił  zalety systemu stosowania ciągłego monitorowania glikemii, zwrócił także uwagę na fakt, iż jego stosowanie nie zwalnia osób chorych na cukrzycę od klasycznego oznaczania glikemii przy użyciu glukometru.

Podczas spotkania studentki pierwszego roku Wydziału Pielęgniarstwa: Agata Figura i Adrianna Zalewska, zajmowały się dziećmi w Strefie Malucha, zapewniając rodzicom możliwość swobodnego udziału w spotkaniu.

Trzecie już spotkanie z cyklu „Moje zdrowie, Moje życie”, który realizowany jest pod patronatem Dziekana Wydziału Pielęgniarstwa PMWSZ w Opolu dr n med. Lucyn Sochockiej oraz Konsultanta ds. Pielęgniarstwa Pediatrycznego mgr Krystyny Gębuś, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Należy też podkreślić, że pomysłodawcą i organizatorem spotkań jest mgr Ewa Ledwoń, która od wielu lat podejmuje różne działania na rzecz popularyzowania wiedzy na temat cukrzycy typu 1 w środowisku lokalnym.

Opracowały: mgr Ewa Ledwoń, dr Lucyna Sochocka   

 

 

Licznik wizyt na stronie: 793
Opublikował: Ewa Kubacka   |  Data publikacji: 06-11-2017 10:09
Modyfikował: Ewa Kubacka   |  Data modyfikacji: 26-07-2018 10:14

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera