'/>

Salonik Historii Pielęgniarstwa

Salonik Historii Pielęgniarstwa

W ramach kultywowania tradycji zawodowych, w budynku działającej w latach 1925-1950 Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Opiekunek Zdrowia, obecnie siedzibie Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, przy ulicy Kopernika 25, powstała stała ekspozycja pamiątek dokumentujących początek i rozwój kształcenia pielęgniarek w Krakowie. Celem było ocalenie od zapomnienia osiągnięć prekursorek zawodu, kształtowanie identyfikacji z zawodem studentów pielęgniarstwa oraz rozwijanie tożsamości zawodowej, ukazanie rozwoju i osiągnięć pielęgniarstwa oraz przedstawienie wzorów osobowych istotnych w edukacji pielęgniarek. Pomieszczenie z ekspozycją zostało nazwane Salonikiem Historii Pielęgniarstwa.

Ekspozycja w Saloniku Historii Pielęgniarstwa obejmuje oryginalne dokumenty, kroniki, protokoły, fotografie, portrety, albumy, listy,  księgozbiór zawierający podręczniki i czasopisma dla pielęgniarek, umundurowanie uczennic Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Opiekunek Zdrowia (Higienistek) a także odznaczenia międzynarodowe i krajowe przyznane zasłużonym nauczycielkom pielęgniarstwa. Sporą część ekspozycji poświęcono najbardziej zasłużonym pielęgniarkom dla rozwoju pielęgniarstwa krakowskiego i polskiego, między innymi Marii Epstein, Annie Rydlównie, Marii Wiszniewskiej, Teresie Kulczyńskiej oraz Joannie Stryjeńskiej.

W Saloniku zachowały się osobiste pamiątki, pozostałe po pionierkach pielęgniarstwa.Wystawa przybliża kolejne okresy z działalności Krakowskiej Szkoły Pielęgniarek  oraz w skrótowy sposób przedstawia rozwój pielęgniarstwa na poziomie wyższym. Na wystawie można zobaczyć dokonania absolwentek i nauczycielek Krakowskiej Szkoły Pielęgniarek, które m.in. redagowały pierwsze podręczniki do nauki pielęgniarstwa, współredagowały pierwsze czasopismo zawodowe, współorganizowały pierwsze zawodowe stowarzyszenie, brały udział w redagowaniu pierwszej ustawy o zawodzie.

Wpis do księgi pamiątkowej w Saloniku Historycznym w dniu 27 maja dokonała Dziekan Wydziału Pielęgniarstwa PMWSZ w Opolu Pani dr Lucyna Sochocka  oraz Prodziekan mgr Teresa Niechwiadowicz – Czapka i mgr Elżbieta Szlenk-Czyczerska.

Opracowała mgr Elżbieta Szlenk-Czyczerska

Licznik wizyt na stronie: 666
Opublikował: Ewa Kubacka   |  Data publikacji: 08-06-2017 10:40
Modyfikował: Ewa Kubacka   |  Data modyfikacji: 08-06-2017 10:57

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera