W związku z sytuacją epidemiologiczną w roku akademickim 2019/2020 wpięte do pracy dyplomowej oświadczenie promotora oraz raport z badania antyplagiatowego może mieć formę skanu lub oryginału

Święto Symboliki Zawodu Pielegniarki i Położnej - 2017

 "Dawaj drugiemu człowiekowi to co masz w sobie najlepszego oraz odkrywaj to co w nim najlepsze"

Święto Symboliki Zawodu Pielęgniarki i Położnej

 W środę 10 maja - tradycyjnie już Wydział Pielęgniarstwa i Położnictwa w ramach święta Symboliki Zawodu uroczyście przypiął  broszkę do mundurka studentek i studentów obu Wydziałów.

Czepkowanie jest uroczystością podsumowującą pierwszy semestr nauki w naszej Uczelni.

Formą wyróżnienia za bardzo dobre wyniki w nauce, postawę zawodową oraz pracę na rzecz uczelni i środowiska jest wręczenie czepków najlepszym studentom przez Dziekanów i Prodziekanów Wydziałów.

Dziekan - dr n med. Lucyna Sochocka
Prodziekan - mgr Elżbieta Szlenk-Czyczerska
Prodziekan - mgr Teresa Niechwiadowicz-Czapka

 

 1. Karolina Król            (4,77)
 2. Barbara Domin       (4,66)
 3. Iga Maliszewska     (4,66)
 4. Patrycja Cieśla        (4,61)
 5. Jolanta Folcik          (4,55)
 6. Klaudia Kotara        (4,55)
 7. Patrycja Dubecka   (4,50)
 8. Monika Suchańska (4,50)
 9. Kaja Szymkowska   (4,50)

Istotną rolę w procesie kształtowania osobowości zawodowej przyszłej pielęgniarki/pielęgniarza odgrywa tradycja zawodowa rozumiana jako wartość godna kultywowania.

Symbole pielęgniarskie ułatwiają  komunikowanie się  w grupie  zawodowej pielęgniarek, a także z innymi grupami i całym społeczeństwem.

Uniwersalny symbol pielęgniarstwa przedstawiony przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek ICN

to białe serce na granatowym tle, które symbolizuje:

 • opiekuńczość
 • wiedzę
 • humanitaryzm
 • duchowość pielęgniarstwa.

Białe serce to uniwersalny symbol wszystkich pielęgniarek.

Biały kolor , jako baza wszystkich kolorów, jest wyrazem pielęgniarskiej akceptacji wszystkich ludzi niezależnie od ich rasy, wieku, narodowości i wyznania.

Lampki oliwnej Florencja Nightingale używała doglądając chorych i rannych żołnierzy w czasie wojny krymskiej. Obecnie lampka jest  symbolem niezawodności opieki pielęgniarskiej, życzliwości, ciepła. Jest także symbolem wiedzy. W  naszej Uczelni jest prezentowana w trakcie  uroczystości zawodowych.

Czepek

 to nakrycie głowy noszone przez pielęgniarki i położne. Prawdopodobnie  stanowi pozostałość starego zwyczaju nakrywania głowy przez kobiety.
Czepek ma znaczenie: symboliczne – pokora i chęć służenia innym ludziom, funkcjonalne – ochrona włosów.

Kształt czepka ulegał zmianie, ale barwa była zawsze  biała. W najbardziej współczesnej wersji czepek przykrywał jedynie część włosów, a jego znaczenie było symboliczno-informacyjne - jestem pielęgniarką/ położną.

Pierwszy czepek otrzymywała uczennica szkoły pielęgniarskiej w czasie uroczystości "czepkowania", jako symbol pierwszego stopnia wtajemniczenia do zawodu pielęgniarki.

W naszej Uczelni  Święto Symboliki Zawodowej (popularnie nazywane „czepkowaniem”) ma   piękną tradycję. W trakcie uroczystości studenci otrzymują metalową miniaturkę czepka, którą  przypinają do munduru pielęgniarskiego.

Aktualnie, zgodnie z dążeniem środowiska pielęgniarskiego wyrażonym stanowiskiem I Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych z dnia 12 grudnia 1990 roku w sprawie identyfikatorów zawodowych pielęgniarek i położnych, uchyla się konieczność noszenia czepka jako identyfikatora zawodu, a nakłada obowiązek legitymowania się plakietką informacyjną o treści ustalonej decyzją okręgowego organu samorządowego pielęgniarek. 

Mundur pielęgniarski i czepki na głowie

Pierwowzorem stroju pielęgniarskiego była długa szara suknia i biała chusta osłaniająca włosy. Obowiązek noszenia takiego stroju przyjęło Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia ,zwane też od koloru sukni ,Szarytkami.  Strój pielęgniarski w okresie rozwoju pielęgniarstwa jako zawodu, obok znaczenia ochronnego, musiał posiadać także określone walory estetyczne, co regulowały odpowiednie przepisy zawodowe.

 W latach 1990-1995 zastąpiono mundur odzieżą ochronną zgodną z obowiązującymi przepisami BHP.

Hymn pielęgniarski jako uroczysta pieśń  wykonywany jest w czasie uroczystości zawodowych. Słowa i melodia zostały napisane w roku 1935 przez Jana Kielarskiego na zamówienie Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża. W późniejszych latach kilkakrotnie zmieniany, a w 1989 r. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego zatwierdził „Hymn pielęgniarek” w aktualnej wersji, którą dla zaakcentowania wagi dzisiejszej Uroczystości również i my odśpiewamy.

Pozostałym Studentom Wydziału Pielęgniarstwa czepki wręczały mgr:  Marta Gawlik, Anna Klimczyk, Ewa Radwńska, Renata Widziak, Mariola Wojtal.

Tradycją naszej Uczelni jest podkreślenie bardzo ważnej roli jaką odgrywają panie położne i  pielęgniarki prowadzące (zajęcia praktyczne) ZP w placówkach Służby Zdrowia współpracujących z naszą Uczelnią i uhonorowanie wyróżnionych przez studentów w rankingu Pań. ‘

Są to:

Wydziału Pielęgniarstwa: studia I stopnia

1. Lucyna Grąziowska-Leśkiewicz

2. mgr Beata Ściupider

3. mgr Beata Bielińska

Wydziału Pielęgniarstwa: studia II stopnia

1. mgr Jadwiga Konieczniak

2. mgr Ewa Polak

3. mgr Elżbieta Oliwa

WYSTĄPIENIE ZAPROSZONYCH GOŚCI

Swoim  wystąpieniem zaszczyciły nas  - wyjątkowa pielęgniarka i wyjątkowa położna.

Panie, które od 40 lat pełnią rolę mentora w procesie kształcenia – przekazują wiedzę, wartości i uczą umiejętności. Kobiety  z pasją i powołaniem.

Pani mgr Maria Gramberg

Pani mgr Halina Miturska

Z całego serca dziękujemy za te wszystkie lata, które Panie poświęciły Nam, koleżankom położnym i pielęgniarkom oraz studentom.

Miłe słowa wraz z najlepszymi życzeniami skierował do wszystkich:

 JM Rektor PMWSZ  dr Tomasz  Halski

Studenci na rozpoczęcie i zakończenie Uroczystości „Czepkowania” zagrali Piosenkę: „Dziewczyna z granatem” oraz  „Streets of Philadelphia”. (Czekamy na więcej takich występów. Odkryliście swoje muzyczne talenty.)  

W związku z charakterem naszego zawodu studenci zaprosili Uczestników uroczystości oraz społeczność akademicką do wzięcia udziału w akcji charytatywnej. Ciasto zostało własnoręcznie upieczone przez nich a Zebrane z jego sprzedaży pieniądze zostały przekazane dla Karolinki, dziewczynki chorej na białaczkę w kwocie ok. 1020 zł.

Opracowała opiekun I roku Wydziału Pielęgniarstwa mgr Małgorzata Szerszeń

 

 

Licznik wizyt na stronie: 1433
Opublikował: Ewa Kubacka   |  Data publikacji: 16-05-2017 10:17
Modyfikował: Ewa Kubacka   |  Data modyfikacji: 17-05-2017 07:58

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera