Z dniem 15 lipca 2020r. PMWSZ w Opolu zostanie włączona do Uniwersytetu Opolskiego. Tym samym kandydaci będą kandydatami Uniwersytetu Opolskiego. Warunki rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021 mogą ulec zmianie po 15 lipca 2020r; ale wymagania rekrutacyjne pozostają bez zmian.

Sprawozdanie z konferencji Wokół problematyki adopcji

Sprawozdanie z konferencji

 „Wokół problematyki adopcji – perspektywa medyczno – psychologiczna”
   
            Narodowy Dzień Życia,jaki dzięki uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 sierpnia 2006 roku obchodzimy 24 marca, w tym roku był dniem, który stał się okazją do zorganizowania konferencji poświęconej problematyce niepłodności, adopcji i dzieciom niechcianym.
            Obchody tego dnia winny służyć uwrażliwieniu na niezbywalne prawo do życia każdego człowieka, budzić solidarną troskę o jego ochronę oraz przyczyniać się do wzrostu szacunku dla życia każdego człowieka od momentu poczęcia.
            Każde dziecko, każde nowe życie jest szczególnie cenne i powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. Adopcja jest szansą nie tylko dla dziecka ale także dla matki, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej i nie jest w stanie podjąć się wychowania swojego dziecka. W akcie miłości do dziecka może dokonać wyboru, dzięki któremu podaruje mu najcenniejszy dar, jakim mogą być rodzice adopcyjni – osoby, które bardzo pragną potomstwa, jednak z różnych przyczyn nie mogą być naturalnymi rodzicami.
            Z adopcją związanych jest wiele problemów: medycznych, psychologicznych, społecznych. Problemów, których nie da się tak łatwo rozwiązać, można natomiast uwrażliwiać na nie wszystkich, którzy mogą ten proces uczynić bardziej ludzkim.   
            SKN Instytutu Pielęgniarstwa PMWSZ w Opolu oraz Koło Naukowe Studentów Nauk o Rodzinie UO zorganizowało konferencję:” Wokół problematyki adopcji – perspektywa medyczno – psychologiczna”. W roli prelegentów wystąpili znawcy problemu, specjaliści reprezentujący instytucje, które każdego dnia starają się pomóc tym, którzy w sprawy adopcji zaangażowani są w sposób bezpośredni.
            Wystąpienia wszystkich spotkały się z dużym zainteresowaniem. Ogromne brawa i uznanie słuchaczy otrzymała dr Alicja Kalus, która w bardzo przejmujący i podniosły sposób przedstawiła wykład:” Adopcja „lekiem” na niepłodność”. Równie ciekawy wykład - „Problem niepłodności – epidemiologia zjawiska” przedstawił dr n. med. Wojciech Guzikowski. Wzruszenie a nawet łzy pojawiły się na twarzach zebranych po wysłuchaniu prezentacji: ”Moje dziecko jest aniołem”, jaką przedstawiła studentka Nauk o Rodzinie UO – Urszula Labisz. Uczestnicy konferencji z ogromnym podziwem i uznaniem wysłuchali również wystąpienia siostry Ewy z Zakonu Sióstr Boromeuszek z Wrocławia, która z ogromną charyzmą przedstawiła ideę „Okien życia”
            Podsumowując konferencję, zarówno organizatorzy jak i uczestnicy, stwierdzili zgodnie, iż należy w przyszłym roku „kontynuować dzieło, które przyniosło tak niespodziewane efekty”
                                               
                                          Program konferencji
 
1. Aspekty medyczne, psychologiczne i socjologiczne związane z niepłodnością
                         dr n. med. Wojciech Guzikowski, PMWSZ
2. Adopcja „lekiem” na niepłodność
   dr Alicja Kalus, UO
3. Pomoc małżonkom po stracie dziecka
 Urszula Labisz, studentka Nauk o rodzinie, UO
4. Rodzina zastępcza – trudności i satysfakcje
mgr Barbara Słomian, Katolicki Ośrodek Adopcyjno – Opiekuńczy w Opolu 
5. Pomoc w nagłych wypadkach…
   Zuzanna i Bernard Sdzuj – zawodowa rodzina zastępcza
6. „Okno życia” – idea czy wyjście z sytuacji?
 siostra Ewa Jędrzejak – Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. K. Boromeusza, Wrocław

DSC02035.jpeg
DSC02040.jpeg
DSC02043.jpeg
DSC02044.jpeg
DSC02045.jpeg
DSC02046.jpeg
DSC02050.jpeg
DSC02052.jpeg
DSC02053.jpeg
DSC02057.jpeg
DSC02061.jpeg
DSC02022.jpeg
DSC02025.jpeg

 

zdjęcia:
N. Ptak 

 

 

Licznik wizyt na stronie: 7018
Opublikował: Jacek Fedorów   |  Data publikacji: 27-01-2012 14:07

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera