Z dniem 15 lipca 2020r. PMWSZ w Opolu zostanie włączona do Uniwersytetu Opolskiego. Tym samym kandydaci będą kandydatami Uniwersytetu Opolskiego. Warunki rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021 mogą ulec zmianie po 15 lipca 2020r; ale wymagania rekrutacyjne pozostają bez zmian.

KOLEJNA WIZYTA STUDENTÓW Z NIEMIEC W WYDZIALE PIELĘGNIARSTWA

N_1_2017.jpeg

Sprawozdanie z wizyty studentów z Niemiec w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu.

W dniach 02-07.04.2017r Wydział Pielęgniarstwa naszej uczelni, miał zaszczyt i przyjemność gościć trzy uczennice szkoły dla opiekunek medycznych wraz z ich nauczycielami – P. Pią Koch oraz P. Désirée Weyel z Niemiec, z okolic Mainz. Pobyt odbywał się w ramach wieloletniej i bardzo owocnej współpracy między PMWSZ w Opolu a firmą GFA, specjalizującą się w realizacji różnych form opieki nad osobami starszymi. 

W pierwszym dniu wizyty Panie wzięły udział w zajęciach praktycznych z zakresu Rehabilitacji i Pielęgnowania Niepełnosprawnych w Stobrawskim Centrum Medycznym, w Szpitalu w Kup i w Pokoju. 

Drugiego dnia pobytu, nasi Goście wzięli czynny udział w I Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych organizowanej przez PMWSZ w Opolu. Panie przedstawiły bardzo dobrze przygotowaną i ciekawą pracę pt.: „Zastosowanie pomocy do transferu pacjentów w codziennej opiece”, która zajęła drugie miejsce w sesji pielęgniarstwa, położnictwa i dietetyki. O godzinie 15.00 odbyło się spotkanie informacyjne dla studentów I roku na temat funkcjonowania szkolnictwa medycznego oraz zasad opieki nad osobami starszymi w Niemczech. Pan Christoph Lore, szef GFA, firmy, która organizuje wymianę studencką, przedstawił także zasady, na których ta wymiana odbywa się każdego roku. Studenci, którzy uczestniczyli w wymianie wiosną tego roku opowiedzieli o swoich wrażeniach z pobytu w Niemczech. W godzinach popołudniowych Goście pojechali do Kamienia Śląskiego celem zwiedzenia zamku św. Jacka. Zwiedzanie z przewodnikiem było ciekawym punktem programu dla naszych Gości. 

W kolejnych dniach grupa, wspólnie ze studentami II roku kierunku Pielęgniarstwo, uczestniczyła w zajęciach praktycznych z Neurologii i Pielęgniarstwa Neurologicznego oraz z Opieki Paliatywnej. Panie opiekunki przyglądały się, jak funkcjonuje oddział oraz w jaki sposób sprawowana jest opieka nad chorymi. Miały okazję zobaczyć szpital, izbę przyjęć oraz oddział psychiatrii dla osób dorosłych. Druga grupa, w tym samym czasie poznawała specyfikę pracy pielęgniarek i opiekunek w hospicjum. Zarówno jedno jak i drugie spotkanie było świetną okazją do wymiany poglądów na temat pielęgnacji osób chorych oraz specyfiki i różnic sprawowania opieki nad chorymi w domach opieki oraz w szpitalach. Wyczekiwanym przez naszych Gości punktem wizyty było spotkanie z kierownikiem Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu oraz wizyta na terenie hospicjum. Miła atmosfera i klimat tego miejsca pozwoliły na spokojną rozmowę, wymianę poglądów i doświadczeń na temat zasad opieki nad dziećmi nieuleczalnie chorymi, oraz idei funkcjonowania hospicjum perinatalnego. 

W piątek Panie odwiedziły Dom Złotej Jesieni oraz Magnolię – domów dziennego pobytu dla osób w wieku podeszłym. Panie zostały przyjęte bardzo ciepło. Wraz z podopiecznymi Goście uczestniczyli w zajęciach, tańcach i innych atrakcjach przygotowanych specjalnie na tę wizytę.

Tego dnia dobiegła końca wizyta w Polsce. Panie z żalem opuszczały Opole, obiecując, że jeszcze tutaj powrócą.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wizyty Gości z Niemiec. Składamy podziękowania Dyrekcji: Stobrawskiego Centrum Medycznego, Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego im. św. Jadwigi w Opolu, Hospicjum Betania, Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu, za zgodę na pobyt naszych Gości w placówkach. W sposób szczególny chcemy podziękować: Pani mgr Teresie Lisek, Pani mgr Małgorzacie Pożoga, Panu dr Jackowi Łuniewskiemu, Pani mgr Barbarze Wangert, Pani mgr Sylwii Sikorskiej –Stach za poświęcony czas, oraz gotowość do dzielenia się swoją wiedzą z naszymi Gośćmi. Pani Monice Czok, za opiekę nad Gośćmi i tłumaczenie zawiłości języka niemieckiego a także naszym studentom – Patrykowi Gawlikowi, Adrianie Gloth, Patrycji Pogoda, Nicoli Binias i Danielowi Stajszczyk oraz wszystkim, dzięki którym pobyt naszych Gości przebiegł zgodnie z planem.

  
Opracowała: mgr Aneta Soll, dr Lucyna Sochocka

 

 

Licznik wizyt na stronie: 642
Opublikował: Bartosz Komuszyński   |  Data publikacji: 27-04-2017 10:52

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera