Z dniem 15 lipca 2020r. PMWSZ w Opolu zostanie włączona do Uniwersytetu Opolskiego. Tym samym kandydaci będą kandydatami Uniwersytetu Opolskiego. Warunki rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021 mogą ulec zmianie po 15 lipca 2020r; ale wymagania rekrutacyjne pozostają bez zmian.

PRAKTYKI W NIEMCZECH - 2017

Praktykanci z Polski odbywają swoją praktykę gerontologiczną w Thalfang.
 

Aktualnie w domu seniora  GFA w Thalfang przebywa dwoje polskich studentów. Odbywają tu swoje 80 godzin praktyki, które są obowiązkową praktyką na studiach pielęgniarskich w Polsce.

 - Dużo się nauczyliśmy - mówi Nicola Binias i dodaje, że praca dla oraz z osobami starszymi jest bardzo ciekawa.  - W Polsce nie mamy tylu pomocy medycznych - opowiada Nicola i Daniel Stajszczyk, którzy  uważają, że np. zastosowanie podnośnika bardzo ułatwia codzienną pracę.  - To odciążenie dla naszych pleców - mówią zgodnie.

Oboje mówią bardzo dobrze po niemiecku.  - Jednak komunikacja z osobami starszymi jest wyzwaniem, a to za sprawą używanego przez nich dialektu - opowiada Nicola.

- Od wielu lat łączy nas z Wyższą Szkołą Medyczną w Opolu współpraca, a także przyjaźń - opowiada Pia Koch, opiekun praktyk w GFA. Regularnie odbywają się praktyki studentów polskich w placówkach niemieckich, a także praktyki uczniów niemieckich w Opolu. 

Nicola i Daniel mieli możliwość zdobycia doświadczenia także w opiece ambulatoryjnej. Mieli możliwość przyjrzenia się, jak wygląda wsparcie dla osób starszych mieszkających w swoich domach. Daniel Stajszczyk, który jeździł wraz z Christine Decker do seniorów w czwartek (w Polsce: tłusty czwartek, w Niemczech: "babski czwartek", ważny dzień karnawału), miał przy okazji możliwość na żywo przekonać się, jak wygląda radość karnawałowa w regionie.

Pia Koch

PSH Daniel Christine 2017.jpeg Studenten Thalfang 2017.jpeg

Licznik wizyt na stronie: 308
Opublikował: Bartosz Komuszyński   |  Data publikacji: 31-03-2017 10:05

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera