W związku z sytuacją epidemiologiczną w roku akademickim 2019/2020 wpięte do pracy dyplomowej oświadczenie promotora może mieć formę skanu lub oryginału

ŚWIĘTO SYMBOLIKI ZAWODU PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ W PMWSZ W OPOLU

DSC_0258.jpeg

Sprawozdanie z Uroczystości Symboliki Zawodu Pielęgniarki i Położnej 2016 r.

Święto Symboliki Zawodu Pielęgniarki i Położnej w PMWSZ w Opolu w tym roku odbyło się 11 maja.
Uroczystość rok-rocznie obchodzona jest wspólnie z Instytutem Pielęgniarstwa, w czasie której studenci otrzymują czepki – symbol zawodu pielęgniarki i położnej.
Wybór daty Uroczystości związany był z międzynarodowymi obchodami Dnia Położnej -przypadającym na 8 maja - dzień urodzin położnej Stanisławy Leszczyńskiej heroicznej położnej, która uratowała przed śmiercią setki noworodków w obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau; oraz 12 maja – dzień urodzin angielskiej pielęgniarki zwanej "Damą z lampą" Florencji   Nightingale uważanej za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa.
Na uroczystość zaproszono wielu gości:
Urząd Marszałkowski reprezentował Stanisław Łągiewka -Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej .
Swoja obecnością zaszczyciły Panie Naczelne Pielęgniarki i Położne ze wszystkich szpitali współpracujących z naszą Uczelnią z Opola i Opolszczyzny, jak również Panie Konsultantki ze wszystkich dziedzin pielęgniarstwa i położnictwa.

Władze uczelni reprezentowali:
JM Rektor PMWSZ w Opolu - dr Tomasz Halski
Prorektor ds. nauki i rozwoju -dr Magdalena Golachowska
Dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa PMWSZ w Opolu - mgr Mariola Wojtal
Dyrektor Instytutu Położnictwa PMWSZ w Opolu - mgr Danuta Żurawicka
Mieliśmy także okazję gościć licznie przybyłych Rodziców i Rodziny naszych studentów.

Na ręce przedstawiciela Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Opolu Pani Elżbiety Mieszkowskiej wręczono kwiaty z życzeniami dla wszystkich pielęgniarek i położnych z okazji ich święta - od naszych studentów.

Uroczystość "czepkowania" wiąże się z tradycją i symboliką . Symbole pielęgniarskie ułatwiają  komunikowanie się naszym grupom  zawodowym z innymi grupami i całym społeczeństwem, posiadają głęboką wymowę. Należą do nich: czepek pielęgniarski, mundur pielęgniarski, hymn pielęgniarski, lampka Florence Nightingale.
Uroczystość „czepkowania” podsumowała I semestr nauki na kierunku pielęgniarstwa i położnictwa w naszej Uczelni. Formą wyróżnienia za bardzo dobre wyniki w nauce było wręczenie czepków najlepszym studentom przez Dyrektora Instytutu Położnictwa mgr Danutę Żurawicką i Z-cę Dyrektora mgr Małgorzatę Zimnowodę.

Studenci wyróżnieni:
Magdalena Strzelecka
Nicole Birkner
Dominika Grabowska
Edyta Kasperska
Magdalena Bańkowska
Marta Kampa
Agata Prus - Starościna Roku

W instytucie Pielęgniarstwa czepki wręczyła Dyrektor mgr Mariola Wojtal i Z-cę Dyrektora mgr Teresa Niechwiadowicz – Czapka.

Studenci wyróżnieni:
Katarzyna Olejnik
Zuzanna Lukas
Anna Spoida
Nocola Binias
Aleksandra Jagieła
Natalia Seifert
Justyna Skaźnik
Wojciech Niezgoda - Starosta Roku

Pozostałym studentom czepki wręczyli pracownicy dydaktyczni naszej Uczelni. Studentom Instytutu Położnictwa: mgr Iwona Łuczak, mgr Joanna Stark, mgr Mirela Sarnecka, mgr Alicja Swędrak.

Natomiast studentom Instytutu Pielęgniarstwa: mgr Maria Gajda, mgr Marta Gawlik, mgr Aneta Soll, mgr Elżbieta Szlenk-Czyczerska.
Studenci I roku złożyli uroczyste przyrzeczenie i odśpiewali hymn pielęgniarski. Zaproszonym gościem był dr Grzegorz Biliński oraz mgr Ewa Murawska, którzy przedstawili temat "Stymulacja bazalna" omawiając rolę pielęgniarki i położnej we wnikliwej obserwacji i współdziałaniu zespołu w opiece nad pacjentem dorosłym i wcześniakiem.
Miłym akcentem jest wręczenie dyplomów i podziękowań pracownikom placówek kształcenia praktycznego, którzy zostali najwyżej ocenieni przez studentów w ankiecie za semestr zimowy.

Przemawiający JM Tomasz Halski złożył studentom życzenia pomyślności
w zdobywaniu wiedzy i przygotowywaniu się do zawodu.
Uroczystość zakończył występ opolskiego chóru Politechniki Opolskiej, oraz pokaz tańca latyno-amerykańskiego i standardowego w wykonaniu studentki I roku Instytutu Położnictwa Magdaleny Bańkowskiej wraz z partnerem – utytułowanych tancerzy w tych kategoriach.

Mamy nadzieję, że uroczystość zapadnie w pamięci studentów i pobudzi do ciągłego
zdobywania wiedzy i doświadczenia, które pozwolą osiągać cele zawodowe i spełniać marzenia.

Organizatorami uroczystości były:
Maria Gramberg
Małgorzata Szerszeń

 

 

Licznik wizyt na stronie: 555
Opublikował: Bartosz Komuszyński   |  Data publikacji: 31-03-2017 09:20

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera