Z dniem 15 lipca 2020r. PMWSZ w Opolu zostanie włączona do Uniwersytetu Opolskiego. Tym samym kandydaci będą kandydatami Uniwersytetu Opolskiego. Warunki rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021 mogą ulec zmianie po 15 lipca 2020r; ale wymagania rekrutacyjne pozostają bez zmian.

MAMY NAJLEPSZEGO STRZELCA W 2 LIDZE PIŁKI RĘCZNEJ!

Piłka ręczna jest dyscypliną o charakterze szybkościowo- siłowym oraz walki bezpośredniej. Zawodnicy muszą więc być na wysokim poziomie wytrenowania nie tylko technicznego, ale też fizycznego ze względu na częsty i możliwy kontakt z przeciwnikiem. Obrońca może blokować atakującego podczas rzutu na bramkę- w trakcie meczu narażony jest na około 80 siłowych pojedynków z przeciwnikiem, a średnio 12 razy blokuje rzuty na bramkę. To tylko mała namiastka tego, co dzieje się w trakcie meczu z ciałem zawodnika. Żeby rzut do bramki skończył się punktem zawodnik najczęściej wykonuje rzut z wyskoku. Asymetryczne obciążenie ciała (mocne wybicie się z nogi przeciwnej do rzucającej ręki oraz lądowanie) może prowadzić do przeciążeń i mikrourazów stawów kończyny dolnej, z kolei rzut piłki z maksymalną siłą (nawet do 110 km/h!) wymaga od zawodnika wyzwolenia tzw. maksymalnej siły zrywnej, co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tkanek okołostawowych obręczy barkowej.

Przekładając to na pracę naszego studenta na boisku, który 214 razy celnie trafia do bramki można wyobrazić sobie ile razy jego dominująca kończyna górna wykonała ruch rzutu znad głowy (nie liczmy tylko celnych bramek, ale też podania, których prawdopodobnie jest aż 150 razy w ciągu 60 minut meczu), ile razy w ułamkach sekund przeciwnik wyhamował i zablokował jego rzut wpływając jednocześnie na pracę mięśni okołostawowych.

Urazy i uszkodzenia ciała to ryzyko wynikające z zawodowego uprawiania sportu. Stąd tak istotne jest planowanie odpowiednich obciążeń treningowych, częstotliwość i liczba treningów, startów w zawodach oraz odnowa biologiczna.

Z fizjoterapeutycznego punktu widzenia wiemy, że dyscypliny sportowe wymagające częstych i szybkich ruchów nad głową skutkują uszkodzeniem górnej części obrąbka stawowego przy przyczepie głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Dlatego tak ważne w przypadku sportowców jest utrzymanie mięśni okołostawowych w prawidłowym napięciu i długości. Nasz student przyznaje, że zawód jaki wybrał pozwala mu na rozumienie mechanizmów zachodzących w jego ciele pod wpływem treningu i unikanie kontuzji.

 

Serdecznie gratulujemy Marcelowi wysokiej formy, życzymy jeszcze wyższej i powodzenia w następnym sezonie!

Licznik wizyt na stronie: 219
Opublikował: Bartosz Komuszyński   |  Data publikacji: 30-03-2017 10:13

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera