Z dniem 15 lipca 2020r. PMWSZ w Opolu zostanie włączona do Uniwersytetu Opolskiego. Tym samym kandydaci będą kandydatami Uniwersytetu Opolskiego. Warunki rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021 mogą ulec zmianie po 15 lipca 2020r; ale wymagania rekrutacyjne pozostają bez zmian.

26 listopada 2010 r

 SPRAWOZDANIE Z KONFERENCJI
PRZEWLEKŁE ZAPARCIA U DZIECI

 I Wspólne posiedzenie Opolskiego Oddziału Towarzystwa Pediatrycznego oraz Dolnośląsko – Opolskiego Oddziału Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych zorganizowane we współpracy z Instytutem Pielęgniarstwa PMWSZ w Opolu okazało się „strzałem w dziesiątkę”.
Problem, jakiemu poświęcone było to posiedzenie, okazał się wielce interdyscyplinarnym, bowiem z przewlekłymi zaparciami u dzieci zmierzyć się muszą zarówno lekarze pediatrzy, chirurdzy dziecięcy ale także fizjoterapeuci i pielęgniarki. To od Ich wiedzy, doświadczenia, zaangażowania i „wprawnego oka” zależy powodzenie działań podjętych w celu leczenia zaparć, które stają się coraz częstszym problemem.
Udział w posiedzeniu wielu wybitnych specjalistów, którzy przyjęli zaproszenie Ordynatora Chirurgii Dziecięcej Wojewódzkiego Centrum Medycznego – dr Aleksandra Wojtyłko, był gwarantem bardzo wysokiego poziomu merytorycznego spotkania. Wykłady prof. dr hab. n. med. Elżbiety Czkwianianc  z Kliniki Gastroenterologii i Pediatrii ICZMP w Łodzi, prof. dr hab. dr n. med. Macieja Bagłaja i prof. dr hab. n. med. Dariusza Patkowskiego z Kliniki Chirurgii Dziecięcej AM we Wrocławiu oraz prof. dr hab. n. med. Jana Szczegielniaka z Politechniki Opolskiej były doskonałym wstępem do dyskusji, która miała dać odpowiedź na pytanie: Czy przewlekłe zaparcia u dzieci są problemem pediatrycznym czy chirurgicznym i jaką rolę w jego rozwiązaniu odgrywa pielęgniarka.
Jak się okazało, przedstawiciele wszystkich specjalności, mają okazję do działania w temacie walki z zaparciami. Zaczynając od edukacyjnej roli pielęgniarki w kwestiach odpowiedniego karmienia dziecka, jego aktywności fizycznej poprzez lekarzy pediatrów, których zadaniem jest jak najszybsze i trafne postawnie rozpoznania, kończąc na chirurgach dziecięcych, którzy często zmuszeni są stosować radykalne metody w leczeniu zaparć.
„Odkryciem” konferencji okazał się dr n. med. Ryszard Makosiej z Kliniki Gastroenterologii i Pediatrii ICZMP w Łodzi, którego wykład był fenomenalnym w każdym calu a jego autor „chirurg z krwi i kości”, dla którego nie ma rzeczy nie możliwych i słów nieprzyzwoitych, nie ma sobie równych.  
Uczestnicy spotkania, które zorganizowane zostało przy wsparciu firm: Vitus Pharma oraz Nutricia, otrzymali certyfikaty i ustne zaproszenie ze strony organizatorów na kolejne posiedzenie w przyszłym roku.                 

                                                                                      dr n. med. Lucyna Sochocka
 

Obraz 200.jpeg
Obraz 204.jpeg
Obraz 205.jpeg
Obraz 209.jpeg
Obraz 212.jpeg
Obraz 218.jpeg
Obraz 220.jpeg
Obraz 221.jpeg
Obraz 222.jpeg
Obraz 225.jpeg

 

Licznik wizyt na stronie: 7831
Opublikował: Jacek Fedorów   |  Data publikacji: 27-01-2012 14:04

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera