Z dniem 15 lipca 2020r. PMWSZ w Opolu zostanie włączona do Uniwersytetu Opolskiego. Tym samym kandydaci będą kandydatami Uniwersytetu Opolskiego. Warunki rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021 mogą ulec zmianie po 15 lipca 2020r; ale wymagania rekrutacyjne pozostają bez zmian.

20 kwietnia Konferencja Naukowa " Nowoczesne Oblicza Fizjoterapii"

 Prelegentami, tego sympozjum byli między innymi: lic. Tomasz Matusz, mgr Michał Malisz, dr Antonina Kaczorowska, dr Anna Kołcz -Trzęsicka, prof. Jakub Taradaj, dr Iwona Wilk oraz dr Jacek Łuniewski.

Uczestnicy mogli wysłuchać ciekawych i zróżnicowanych aspektów leczenia oraz rehabilitacji a także zostali zachęcani do zostania honorowymi dawcami szpiku.

Profesor Jakub Taradaj mówiąc o międzynarodowym projekcie badawczym, pokazał wstępne wyniki leczenia laseroterapią patologii odleżyn, w wynikach tych pokazał, że najważniejszym czynnikiem leczenia LASEREM jest długość fali, nieumiejętne i nieadekwatny dobór tego parametru, może przynieść efekt terapeutyczny na poziomie lasera zabawkowego lub placebo. Ciekawa propozycją Również był wykład dr. Jacka Łuniewskiego na którym mogliśmy się dowiedzieć, że miedzy innymi elementy boksu mogą być doskonałym narzędziem w rehabilitacji osób starszych.

 

O stosowaniu technik manualnych w pracy z narządami wewnętrznymi mgr Michał Malisz,

omawiał przykład wątroby, która w ramach swojej fizjologicznej ruchomości może przesuwać się nawet o 10 cm, co z kolei może powodować napięcia w obrębie narządów trzewnych i wpływać na ograniczenie ruchomości kręgosłupa. Wykazał  więc, że ból kręgosłupa może być spowodowany napięciami w obrębie wątroby – wyjaśniał mgr Michał Malisz. 
Osteopatia to w Polsce stosunkowo nowa metoda terapeutyczna. Wywodzi się z USA i na Zachodzie, m.in. w Niemczech, jest dużo bardziej popularna, ponieważ takie zabiegi są refundowane przez tamtejsze kasy chorych.

Joanna Rajfur, dyrektor Instytutu Fizjoterapii, która organizowała  po raz siódmy konferencję "Nowoczesne oblicza fizjoterapii”, podkreślała, że młody prelegent jeszcze niedawno brał udział w tej konferencji, jako student Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. 

Obecnie Nasz kolega jest w trakcie pięcioletniego cyklu kształcenia z zakresu medycyny osteopatycznej w Poznaniu, a na uczelni medycznej w Opolu prowadzi zajęcia z osteopatii, które opolscy studenci mogą wybierać jako przedmiot dodatkowy.

Źródło: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20150427%2FAKADEMICKA01%2F150429545

 

W Opolu dzięki naszemu koledze dr Grzegorzowi Bilińskiemu oraz Instytutowi Rehabilitacji Postawy, udało się zorganizować kurs Stymulacji Bazalnej dedykowanemu do pracy za pacjentami o ograniczonej percepcji. W kursie tym wzięło udział ponad 16 osób, w tym i pielęgniarki. Naszymi gośćmi byli fizjoterapeuci z ośrodka Budzik oraz prowadzący instruktor BSC Frieder Luckhoff. Zakończenie kursu zaowocowało wspaniałą audycją radiową w Radio Opole. Po zakończonym kursie ustalono wstępnie, że jesienią 2016 roku na naszej uczelni będziemy mieli okazję zorganizować pierwszą w Polsce konferencję na temat Stymulacji Bazalnej oraz rehabilitacji Pacjentów z ograniczona percepcją.

 

 

Licznik wizyt na stronie: 1908
Opublikował: Piotr Lisoń   |  Data publikacji: 12-05-2015 14:23
Modyfikował: Piotr Lisoń   |  Data modyfikacji: 14-05-2015 07:14

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera