Z dniem 15 lipca 2020r. PMWSZ w Opolu zostanie włączona do Uniwersytetu Opolskiego. Tym samym kandydaci będą kandydatami Uniwersytetu Opolskiego. Warunki rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021 mogą ulec zmianie po 15 lipca 2020r; ale wymagania rekrutacyjne pozostają bez zmian.

IX Ogólnopolskie Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe

Jak co roku nasza uczelnia zorganizowała sympozjum naukowe poświęcone "Wybranym aspektom leczenia i opieki pielęgniarskiej nad chorymi w różnych specjalnościach medycyny". Konferencja odbyła się po raz IX-ty. Instytut Położnictwa razem z Instytutem Pielęgniarstwa przygotowały bardzo ciekawe zagadnienia.

    Mgr Zofia Wojdyła, wraz z współautorami :mgr Danutą Żurawicką, mgr Małgorzatą Zimnowoda (Instytut Położnictwa PMWSZ w Opolu)  zaprezentowała pracę, pt: "Przemoc wobec dzieci". Temat bardzo ważny, a problem przemocy fizycznej i psychicznej, na podstawie przeprowadzonych badań naukowych dość powszechny, bo…jak się okazuje, gro osób wychowujących dzieci sięga po „klapsa wychowawczego”, który tak naprawdę nic nie wnosi w wychowanie dziecka, a jedynie może u niego w przyszłości spowodować  zaburzenia na tle psychicznym.

    Interesujący wykład przedstawiła Pani Helena Barchańska (Opolskie Centrum Onkologii w Opolu), ukazując Nam rozprzestrzenianie się nowotworów drogą naczyń chłonnych i ich pierwotną lokalizacje w „węźle wartowniczym”, gdzie po wybarwieniu go specjalną metodą zostaje on usunięty drogą operacyjną i przekazany do badania histopatologicznego. „Węzeł wartowniczy” stanowi pierwotne miejsce powstawania  zmian nowotworowych, dlatego też usunięcie zmiany pierwotnej eliminuje rozprzestrzenianie się zmian chorobowych w dalszych odcinkach węzłów chłonnych. Poza tym usunięcie „węzła wartowniczego” zapobiega negatywnym skutkom limfadektomii całkowitej.

    Pani Joanna Głogowska (WSSE w Opolu) wygłosiła prezentację dotyczącą stosowania środków odurzających, palenia tytoniu i picia alkoholu wśród młodzieży i kobiet ciężarnych, wskazując na dalszą potrzebę edukacji w tym zakresie.

    Zadania położnej/pielęgniarki w prowadzeniu terapii p/bólowej w okresie pooperacyjnym ukazała pani mgr Beata Bielińska (SS ZOZ n. M. i Dz. w Opolu), zwracając uwagę na istotę obserwacji objawów subiektywnych i obiektywnych pacjenta, mogących świadczyć o odczuwaniu przez niego bólu. Prelegentka przytoczyła wspaniałe słowa Sławomira Mrożka: „Nic lepszego człowiek nie może zrobić człowiekowi, niż uwolnić go od bólu, i nic gorszego, niż mu ten ból zadać”.

W dalszej części sympozjum dowiedzieliśmy się, że nowo narastającym problemem jest zakażenie HCV. Identyfikacja kobiet ciężarnych- nosicielek wirusa umożliwia właściwe postępowanie z noworodkiem po porodzie- mówiła dr n. med. A.Kowalczykiewicz-Kuta.

   „Samobadanie piersi”- to temat, wydaje się dobrze Nam znany, Nam- pracownikom służby zdrowia. Ilekroć wystawiamy się promując Nasz Instytut Położnictwa PMWSZ w Opolu, zawsze zabieramy ze sobą fantomy piersi i uczymy społeczeństwo, w tym mężczyzn jak badać piersi i dlaczego jest to takie ważne. Pani Dorota Ćwiek (położna, pracownik PUM w Szczecinie), na podstawie przeprowadzonych badan naukowych wyciągnęła wnioski, iż duży odsetek respondentek, pracowników służby zdrowia nie potrafi badać swoich piersi zgodnie z zasadami, lub też nie bada piersi w ogóle!

    Ciekawy temat poruszyła Pani Dorota Fryc (PUM w Szczecinie), zachęcając położne do lepszego inwestowania w siebie, wykorzystując naszą samodzielność w wykonywaniu zawodu!

   Na gości, w przerwach konferencji czekał  poczęstunek, jak również można było skorzystać z ofert  różnego rodzaju firm wystawiających się na stoiskach reklamowych.

   Tego rodzaju wydarzenia naukowe są dla Nas okazją do zgłębiania wiedzy, uczą jak pomagać  ludziom z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. To także okazja, aby spotkać się ze znajomymi i wymienić doświadczenia.

   Wszystkim prelegentom serdecznie dziękujemy za czynny udział w IX Ogólnopolskim Sympozjum Naukowo- Szkoleniowym, gościom za przybycie i…Zapraszamy za rok następny!!!       

                                                                                                                                                                                               Magdalena Rusin

ZOBACZ ZDJĘCIA!

IMG_1456.jpeg IMG_1457.jpeg IMG_1458.jpeg IMG_1460.jpeg IMG_1461.jpeg IMG_1462.jpeg IMG_1463.jpeg IMG_1464.jpeg IMG_1465.jpeg IMG_1466.jpeg IMG_1467.jpeg IMG_1470.jpeg IMG_1471.jpeg IMG_1472.jpeg IMG_1473.jpeg IMG_1474.jpeg IMG_1475.jpeg IMG_1476.jpeg IMG_1477.jpeg IMG_1478.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Licznik wizyt na stronie: 2918
Opublikował: Magdalena Rusin   |  Data publikacji: 10-06-2014 11:59
Modyfikował: Magdalena Rusin   |  Data modyfikacji: 10-06-2014 13:11

Na skróty

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera